Ceļojumi pa Eiropu

Krēta – civilizācijas šūpulis

Krēta – lielākā no Grieķijas salām. Tā ir viens no senākajiem civilizācijas šūpuļiem. Tajā jau gadu tūkstošiem krustojušies jārasbraucēju ceļi starp Eiropu, Āziju un Āfriku. Kultūra šeit sāka attīstīties vēl agrāk nekā kontinentālajā Grieķijā. Leģendas vēsta, ka tieši Krētā uzauga Zevs – grieķu dievu Olimpa valdnieks.

Krēta ir viena no tūristu visvairāk iecienītajām salām. Apmēram 50% no visiem Grieķijas tūristiem ceļo cauri Krētas galvaspilsētai Iraklionai. Iraklionas  osta ir iecienīts pārsēšanās punkts ceļojumiem uz apkārtējām salām.

Krētas platība ir apmēram 8259 kvadrātkilometri un tajā dzīvo apmēram 600 tūkstoši iedzīvotāju.

Krētā saule spīd aptuveni 300 dienas gadā, tādēļ gada laikā to apmeklē apmēram divi miljoni tūristu. Vidējā gaisa temperatūra ir 29° C. Salā ir gleznainas ainavas, ko veido augstie kalni jūras krastā, maigs klimats. Krētu no visām pusēm ieskauj bezgalīga smilšu piekraste, ko apskalo kristāldzidrs smaragdzaļš Vidusjūras ūdens.

Krētas sala ir pietiekami liela, lai nedēļu ilgā ceļojumā to nesteidzīgi varētu izbraukāt, apskatīt un izbaudīt.

Grieķi ir viesmīlīga nācija. Saskaņā ar tautas ticējumu, ciemiņu, kurš iegriezies kaut vai uz minūti, nedrīkst nepacienāt, jo tas nes mājās nelaimi. Gandrīz jebkurā restorānā jums uzsauks uz restorāna rēķina.

Viens no tradicionālajiem dzērieniem ir uozo – anīsa liķieris, kuru dzerot sajauc ar ūdeni vai limonādi, lai lēnām malkojot, paildzinātu baudu. Otrs tradicionālas stiprais dzēriens ir rakija. Tā neatšķiras no dzēriena, ko mēs dēvējam par kandžu. Karstumā šo dzērienu dzer ledusaukstu. Braucot cauri ciematiņiem, var iegādāties pašdarinātu rakiju no smaidošiem vecīšiem. Vēl viens tradicionāls dzēriens ir kadiķu gaišais vīns retsina, kā arī grieķu tradicionalais sarkanvīns no pašu audzētam vīnogām.

Apskates objekti.

Knosas pils netālu no galvaspilsētas. Pils faktiski ir augsta kalnā uzceltas piecstāvu pilsētas drupas.

Krētas salā ir gan lielas, gan mazas kūrortpilsētiņas. Ir tādas, kas vairāk piesaista interesentus par vēsturi,  ir tādas, kas vairāk piemērotas atpūtai ģimenes lokā, un ir tādas, kas ļauj baudīt vētrainu vakara-nakts izklaižu dzīvi.

Samarijas aiza (salas dienvidrietumu daļa) – viens no krāšņākajiem dabas parkiem Eiropā. Tā stiepjas 18 km garumā. Te redzamas  mežonīgas, neskartas ainavas. Ceļā pavadīsiet 5 vai 6 stundas, kāpjot pa aizu uz leju līdz Lībijas jūrai. Pēc tam varat ar kuģīti doties atpakaļ līdz piekrastei, kur var piebraukt autobuss. Šajā ceļojumā noteikti nepieciešami ērti apavi. Vislabāk paņemt vietējo tūrisma biroju rīkoto vienas dienas ekskursiju uz šo vietu.

Kourtaliotiko aiza. Šeit var baudīt neskartās aizas dabīgo skaistumu – ūdenskritumus, klintis, asus pagriezienus, pārsteidzošas ainavas.

Salā ir gan smilšainas pludmales, gan pludmales ar oļiem.

Retimno reģiona viesnīcas būtu piemērotākas  ģiimenēm kopā ar bērniem. Retimno ziemeļu daļā plešas gara smilšu pludmale  16 kilometru garumā no  Retimno līdz pat Georgiupolei.

Savukārt Hanjas reģions ir zaļākais salā un arī ļoti piemērots mierīgai, klusai atpūtai.

Vislabākās smilšu pludmales atrodas Malijā. Malijā vienmēr daudz atpūtnieku, jo tur ir spraiga naktsdzīve.

Uz Krētas salu vasaras un rudens periodā Latvijas tūrisma biroji rīko čarterreisus, bet ja vēlaties paši veidot savu ceļojumu, iespējams izmantot lētās aviokompānijas Ryanair lidojumus uz Krētu no Bergamo (Itālijā) vai Frankfurtes (Vācijā). Uz abām šīm pilsētam Ryanair lido no Rīgas, tā kā var sakombinēt lidojumus ar pārsēšanos.  Ryanair lido uz Chania starptautisko lidostu, kas atrodas 13 kilometrus uz austrumiem no pilsētas Chania salas ziemeļrietumos. Chania ir otra lielākā pilsēta Krētā. Pilsētā ir divas daļas – vecpilsēta un modernā pilsēta. Krētas apskati tad varat sākt ar šīs pilsētas iepazīšanu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


pieci + = 11