Kalnu slēpošana

Eiropas augstākais kalnu kūrorts Cermatā (Zermatt)

Šveicē pie pašas Šveices un Itālijas robežas atrodas augstākais kalnu slēpošanas kūrorts Eiropā Zermatt.  Patiesībā šeit ir divi kopā savienoti kūrorti – Zermatt Šveices pusē un Cervinia Itālijas pusē. Augstākais pacēlājs jūs uzvedīs 3889 m augstumā, bet pats ciemats atrodas 1620 m augstumā. Pavisam kūrortā ir 195 trases ar kopējo garumu 498 km. Pacēlāju skaits – 47, no tiem 1 vilciens, 10 vagoniņi un gondolas, 22 krēsliņu pacēlāji un  14 enkura pacēlāji.

Uz pašu augstāko  virsotni Mazais Matterhorns (Klein Materhorn) 3883 m augstumā jūs pacels liels vagons ar 150 cilvēku ietilpību. Jāsaka, ka kūrortā mēdz būt daudz cilvēku un, lai nokļūtu šai virsotnē, var nākties pat pusstundu gaidīt uz pacelšanos. Pašā augšā laika apstākļi var nebūt draudzīgi – liels vējš, aukstums un mākoņi. Ja palaimējas, skats un sajūtas ir nepārspējamas. Droši vien ikvienam šī kūrorta apmeklētājam vajadzētu kaut reizi uzbraukt augšā, lai to izbaudītu, bet mazāk pieredzējušiem slēpotājiem patīkamāk būs braukāt pa zemākajām trasēm. Augša atrodas arī restorāns, pa kura logiem paveras  apbrīnojami skati

Zermatt  ieskauj 38 virsotnes, kuru augstums sniedzas pāri par 4000 metru. Skaistākais Zermatt kūrorta simbols ir Matterhorn smaile (4478 m), kura veido gandrīz ideālu piramīdas formu – viena no skaistākajām un fotogēniskākajām Alpu virsotnēm. Tā kā Matterhorn smailes augstums ir ievērojams, var gadīties, ka visu atpūtas laiku tā tiek iekļauta mākoņos un skaistu fotogrāfiju neiegūsiet. Tikpat ātri augstajos kalnos var mainīties laika apstākļi, tāpēc, tiklīdz jūsu skatam paveras saules apspīdēta skaistā virsotne, jāsteidz baudīt šis mirklis. Turpat ciematiņā varat iegādāties dažādus suvenīrus ar Matterhorn attēlu – gan šokolādes un konfekšu kastes, gan dažādas krūzītes, atslēgu piekariņus un cita veida suvenīrus.

matterhorn

Kūrortā ir aizliegts pārvietoties ar autotransportu, tāpēc gaiss šeit ir ļoti tīrs. Ja atbrauksiet šurp ar automašīnu, to nāksies atstāt 5 km attālajā Täsch pilsētiņā un tālāk doties ar vilcienu, kurš kursē ik pēc 20 minūtēm  Pa Zermatt  brauc maziņi elektromobīļi-taksometri un bezmaksas elektroautobusi, tie šeit tiek saukti par „e-bus”.

zermatt taxi

Dzīvošana viesnīcās, kuras atrodas Täsch pilsētā, ir ievērojami lētāka nekā pašā Zermatt, tāpēc šeit apmetas daudz slēpotāju. Pilnā ekipējumā – ar slēpēm un slēpju zābakiem kājās 15 minūšu laikā jūs vilciens nogādās Zermatt. Var nopirkt pacēlāju biļetes, kuras iekļauj arī biļetes cenu no un uz Täsch vai nedaudz attālāko Randu. Zermatt centrā,   pārsēžoties otrā vilcienā, kas ved augšā kalnos, nokļūsiet Gornegrat 3089 m augstumā.

Jāsaka, ka no paša ciemata pacēlāju skaits ir ierobežots, tāpēc dienas sākumā var nākties pastāvēt rindā, līdz tiksiet augšā. Tālāk jau lielais slēpotāju bars izklīst un lielāki sastrēgumi mēdz būt tikai, braucot uz pašu augstāko virsotni.

Trases, kas stiepjas cauri šīm skaistajām kalnu virsotnēm mēdz būt šauras, vietām var nākties arī piepalīdzēt ar nūjām, lai tiktu uz priekšu, bet tāpat varat atrast plašākas trases. Šaurajās trasēs mēdz būt daudz slēpotāju, tā kā jābūt zināmām slēpošanas prasmēm, lai izlavierētu starp daudzajiem slēpotājiem.

Viss Zermatt ciemats ir pakļauts tūrismam. Šeit ir neskaitāms gleznainas viesnīciņas, kuras pārsvarā ir 3-5 stāvu augstas. Cenas ir augstas, lētāki varētu būt apartamenti. Tāpat kā citur Alpos ziemas sezonā pārsvarā tiek piedāvātas naktsmītnes uz nedēļu – no sestdienas līdz sestdienai.

Pacēlāju cenas – vienas no dārgākajām Eiropā. Pieaugušajam uz sešām dienām – 213 Ls, jauniešiem (1991-1994 gados dzimušajiem) – 180 Ls, bērniem (1995-2001) gados dzimušajiem – 106 Ls, bet bērniem, kas dzimuši 2002. gadā un jaunākiem  – bezmaksas. Noteikti izdevīgi ir tiem, kam bērni ir vecumā līdz 9 gadiem, jo citos Eiropas kūrortos bērniem biļetes jāiegādājas jau no 5 – 7 gadu vecuma. Vēl jāpiemin, ka Šveices vilcienos bērniem līdz 16 gadu vecumam, braukšana kopā ar kādu no vecākiem ir par brīvu.

Ja paši saviem spēkiem vēlaties nokļūt Zermatt, varat izmantot Airbaltic reisus uz Cīrihi (atrodas 248 km no Zermatt) un tālāk, lidostā nobraucot ar ekskalatoru  zemāk, nokļūsiet dzelzceļa stacijā, no kuras ar vilcienu aptuveni trīs ar pus stundās aizbrauksiet līdz pašai Zermatt. Šveices dzelzceļu sistēma ir ļoti labi sakārtota un katrā stacijā jums izsniegs detalizētu aprakstu, kur, cikos kādā stacijā jāpārsēžas. Pie tam, pēdējais brauciena posms  ar vilcienu uz Zermatt ir ļoti gleznais. Vilciens brauc caur  Alpu kalniem un skati ir neaizmirstami.

Izdevīgi iegādāties Swiss Transfer Ticket, kas derīga ceļojumam no jebkuras Šveices lidostas uz brīvi izvēlētu galamērķi Šveicē un atpakaļ. Tā ir derīga vienu mēnesi, bet ceļš vienā virzienā jāveic dienas laikā. Šo karti Šveicē iegādāties nevar. Vislabāk to izdarīt internetā http://www.swisstravelsystem.ch/en/. Šai biļetei cena ir 130 CHF (~75Ls). Parasta vilciena biļete no Cīrihes lidostas līdz Zermatt un atpakaļ jums izmaksās 238 CHF (~137Ls).

Otra iespēja ir lidot ar Airbaltic uz Milānu vai ar Ryanair uz Bergamo un tad no Milānas dzelzceļa stacijas ar  vilcienu, vienreiz pārsēžoties, nokļūt Zermatt. Cena vienā virzienā no Milānas būs 73 CHF (~43 Ls). Ja brauksiet no Milānas ar bērnu līdz 16 gadu vecumam, bērnam būs puscena.

Noteikti ieteicams šo kūrortu apmeklēt tiem, kas dodas slēpot ar bērniem, jo atlaides bērniem pacēlāju cenām un vilcienu biļetēm atsvērs dārgās izmaksas.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


8 − = seši