Ceļojumi pa Eiropu Sabiedriskais transports Eiropā

Tbilisi – Gruzijas galvaspilsēta – praktiski padomi

Ja nonāksiet Gruzijā, noteikti ir vērts apskatīt arī Gruzijas galvaspilsētu Tbilisi. Pilsēta ir divreiz lielāka platības ziņā, nekā Rīga. Iedzīvotāju skaits 1,1 miljons, kas ir aptuveni 4. daļa no visiem Gruzijas iedzīvotājiem. Pilsēta atrodas 380-770 metrus virs jūras līmeņa,  Kūras upes krastos.

Tbilisi no Latvijas var nokļūt ar Airbaltic tiešo reisu. Pašreiz var atrast lidojumus  vasarā, ar zemāko  cenu turp un atpakaļ aptuveni par 250   EUR. Lētāk ir lidot ar Wizzair no Viļņas uz Kutaisi. Vasaras sezonā varētu piemeklēt cenu par lidojumu turp un atpakaļ aptuveni par 170 EUR. Tā kā Wizzair ik pa laikam rīko akcijas, kad visas biļetes tiek pārdotas ar 20% atlaidi, tad šīs izmaksas var samazināt. Kutaisi no Tbilisi atrodas 234km attālumā. No Kutaisi uz Tbilisi var nokļūt ar mikroautobusiem (cena 20 Lari (aptuveni 8.5 EUR)). Arī liels skaits taksometru Jūs  piedāvās aizvest uz galvaspilsētu. Cena, sākot no 70$. Ja būsiet vairāk ceļotāju, tas nebūs daudz dārgāk kā ar mikroautobusu, bet krietni ātrāk un kolorītak, jo ar taksometra vadītāju var aprunāties un uzzināt daudz ko interesantu par Gruziju.

No Tbilisi lidostas pilsētas centrā var nokļūt ar autobusu nr. 37 (maksa 0.5 GEL, jeb 0.2 EUR)., kurš kursē no 7:00 līdz 21:30, ar taksometru (15-25 GEL) vai ar vilcienu (ir gan tikai četri reisi dienā (0.5 GEL).

Tbilisi ir vienots sabiedriskā transporta e-talons. Atšķirībā no Rīgas, kur mēs e-talonā ielādējam braucienu skaitu, Tbilisi e-talonā tiek ielādēta noteikta naudas summa, par braucieniem naudiņa tiek noņemta e-talonā. E-talons ir derīgs metro, autobusos, funikulierī. Metro un autobusos cena par braucienu ir 0.5 GEL, savukārt funikulierī 1 GEL. Pie tam, ja sabiedrisko tramvaju izmantojat vairākas reizes 1,5 stundu laikā, par to nav jāmaksā papildus. E-talonu var papildināt metro stacijās, var arī biļešu pašapkalpošanās automātos, kuri pilsētā ir pieejami lielā skaitā. Lai iegūtu e-talonu, par to tiek iekasēta vienreizēja maksa – 2 GEL, kuru var atgūt, atgriežot e-talonu kasē (jāsaglabā pirkuma čeks). Ja esat vairāki braucēji, nav nepieciešams katram savs e-talons, bet to var izmantot vairākām personām.

Tbilisi metro ir tikai divas līnijas. Metro staciju uzraksti ir arī angļu valodā. Tāpat informācija metro vagonos par pieturām tiek sniegta arī angļu valodā. Pilsētas centrs- metro stacija  Freedom square, stacijas laukums(kur pulcējas arī tirgotāji) – Station square, stappilsētu autoosta – Didube, Latvijas vēstniecība – Avlabari.

Pilsēta būtu vērts apskatīt vecpilsētu, kur restaurētas un sakoptas ēkas mijas ar pussabrukušām mājām iekšpagalmos.   Vecpilsēta ir raksturīga ar šauram ieliņām, uz kurām ir atļauts stāvēt arī automašīnām, tādējādi padarot pārvietošanos ar automašīnām apgrūtinošu. Gājēju ietves ir šauras. Bieži tām pa vidu aug milzīgi resni koki. Tāpēc bieži vien arī gājējiem nākas pārvietoties pa ielu. Gājēju pārejas šeit netiek ievērotas un mašīnas, redzot pie tām gājējus neapstāsies – nākas būt drosmīgiem un šķērsot ielu. Satiksme Tbilisi ir visai intensīva. Vecpilsētā var atrast daudz krodziņu, kur ieturēt gardas gruzīnu maltītes. Cenas nav lielas, bet porcijas gan. Ar vienu zupas šķīvi var pietikt diviem ēdājiem. Pirmoreiz ieturoties gruzīnu ēstuvē, pastāv liela iespēja pasūtīt pārāk daudz ēdienu, kurus var nespēt apēst.

Jāsaka gan, ka attālinoties no vecpilsētas, samazinās arī krodziņu skaits. Bieži sastopami kioski, kuros var nopirkt fast food tipa ēdienus – hačapuri (tradicionālo maizi ar sieru), kā arī citus bulkveidīgus izstrādājumus. Paši gruzīni ļoti daudz pērk šīs ātrās uzkodas.

Blakus vecpilsētai, šķērsojot upi, tiek veidots interesants parks. Tas ir daļēji pabeigts un vēl  tapšanas stadijā. Parks ir jauki apzaļumots ar dažādiem augiem, ir strūklaka, bērnu rotaļu laukums, interesanti akmens soliņi un krēsli. Turpat ir arī funikuliera stacija, ar kuru varat uzbraukt kalnā, no kura paveras brīnišķīgs skats uz pilsētu. Kalnā var arī uzkāpt pa trepēm.

Tbilisi ir pilsēta, kas pašlaik strauji attīstās – tiek celts daudz jaunu daudzstāvu ēku, kuras ir interesanti iebūvētas kalna malā. Katrai šai ēkai ir unikāla arhitektūra.

Būtu vērts arī apmeklēt Tbilisi tirgu. Ar metro jāaizbrauc līdz centrālai dzelzceļa stacijai. Apkārt tai lielā platība ir izvietojušies tirgotāji. Gan pārtikas tirgotāji ar augļiem, dārzeņiem , zaļumiem un garšvielām, gan arī apģērbu, apavu un citu lietu tirgotāji. Cenas ir zemākas nekā Latvijā. Preču sortiments arī atšķiras. Ir daudz preču no netālās Turcijas. Par cenām droši var kaulēties.   Šajā rajonā Jūs neatradīsiet krodziņus, kur paēst tradicionālos gruzīnu ēdienus un nekas cits neatliks, kā doties ar metro 3 pieturas līdz pilsētas centram.

Vēl praktiski padomi:

Bankomāti Tbilisi ir plaši pieejami, arī naudas maiņas punktu netrūkst (noteikti var samainīt dolārus un eiro). Bankomātos var izņemt ne tikai larus, bet arī amerikāņu dolārus. Bieži vien gruzīni par taksometra vai naktsmītnes pakalpojumiem cenu norāda un vēlas saņemt dolāros.

Bieži ir sastopami policisti, kuri labprāt atbildēs uz uzdotajiem jautājumiem.

Tualetes, izņemot kafejnīcas, ir par maksu. Cena – 0.5 GEL. Tualetes atbilstošas Eiropas standartam. Jāsaka gan, ka Didube autoostas rajonā (no kuras atiet mikroautobusi, kuri ved uz Gruzijas citam pilsētām un ciematiem) tualetes atgādina par padomju laikiem (caurums grīdā, avīze, smirdoņa). Pie tam, par šī iestādījuma apmeklējumu vēl tiek iekasēta maksa (0.2-0.3 GEL).

Naktsmītnes ir plaši pieejamas vecpilsētas un centra rajonā. Cenas nav lielas. Pašā centrā ir pieejami arī hosteļi. Cenas, sākot no 6 EUR par gultas vietu kopējā istabā. Hosteļos ir arī plaši pieejami atsevišķi nedārgi divvietīgi, trīsvietīgi, ģimenes numuri. Hosteļos parasti brokastis nav pieejamas, bet ir virtuves un ēdamtelpas, kur pats var pagatavot sev maltīti.  Pilsētas centrā hosteļi parasti ievietoti senās ēkās, kurās mēdz būt pavēsi un kurās iespiežas ielas trokšņi.

Naktsmītnes Tbilisi var meklēt šeit.

Gruzijā daudz smēķē un smēķē visur – nav aizliegumu smēķēt kafejnīcās.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


7 + = trīspadsmit