Ceļojumi pa Eiropu

Ceļojums pie akmeņiem Žemaitijā Lietuvā

Šī Lietuvas ziemeļrietumu daļa ir mazapdzīvota, bet unikāla ar savu dabu – mazajām upītēm, iespaidīgajiem pilskalniem un svētkalniem, daudzajiem akmeņiem.

Mosēde, kas izveidojusies Bartuvas upes krastā, ir viena no senākajām Žemaitijas apdzīvotajām vietām. Šī nelielā pilsētiņa ir kļuvusi slavena ar savu unikālo  akmeņu brīvdabas muzeju. Tajā izvietoti 150000 akmeņu (mazākais sver mazāk par gramu, bet lielākais – vairāk kā 50 tonnas). Ekspozīcija aizņem 14 hektārus.

Pilsētiņu padarīja slavenu ārsts Vaclovs Ints, kurš 1957.gadā sāka kolekcionēt akmeņus. 1979.gadā tika nodibināts Republikāniskais unikālo akmeņu brīvdabas muzejs.  Muzejs sadalās trīs ekspozīcijās: restaurētajās ūdens dzirnavās iekārtota kamerekspozīcija – dažādu iežu paraugi, ģeoloģiskās kartes un īpaši reti akmeņi, lauka ekspozīcija, kas izvietota 14 hektāros un kultūras, izglītības darbība.

Muzeja darba laiks:

No 1. maija līdz 31. oktobrim : katru dienu no 10:00-20:00, no 1. novembra līdz 30. aprīlim pirmdiena-piektdiena 8:00-17:00.

Ieejas maksa: pieaugušajiem – 5 lt, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2 lt.

Orvīdu viensēta

Orvīdu viensēta – muzejs (Orvydu sodyba) atrodas blakus Salantiem esošajā Gergždeles ciemā.

Orvīdu viensēta nav salīdzināma ne ar vienu citu viensētu ne Lietuvā, ne arī citur. Te ir daudz akmeņu, skulptūru, krustu, senu ozolu stumbru un pat vecs krievu tanks. 30 gadu laikā visu to radījis un sakrājis akmeņkalis Viļus Orvīds kopā ar tēvu Kazi.

Sākoties meliorācijai, Orvīdi veda no laukiem akmeņus, bet Viļus veidoja no tiem dažādas kompozīcijas, kala skulptūras. Pamazām viensētā parādījās  tūristi un dzīves pabērni, sabiedrības izstumtie ļaudis: Viļus dod viņiem pajumti. Arī šie dzīves atstumtie rada savus unikālus mākslas darbus no akmeņiem un citām lietām.

Darba laiks: trešdiena-svētdiena 10:00-19:00, vasaras periodā otrdiena-svētdiena 10:00-19:00.

Ieejas maksa: pieaugušajiem – 6 liti, studentiem, pensionāriem – 3 liti.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


1 × viens =