dav
Ceļojumi pa Eiropu

Ceļojums uz Azoru salām – 1 daļa – sākums un Flores sala

Izlasot internetā citu ceļotāju aprakstus par Azoru salām un apskatot attēlus, tika nolemts doties pašu plānotā ceļojumā uz tām. Azoru salas ir 9 salu arhipelāgs – Portugālei piederošas salas Atlantijas okeānā aptuveni 1600km uz rietumiem no Portugāles. Mēs apmeklējām 4 no šīm salām – Flores, Faial, Pico, Sao Miguel.

6 lidojumi ar Ryanair (Rīga-Londona-Porto-Ponta Delgada un Ponta Delgada-Lisabona-Londona-Rīga), 3 iekšējie pārlidojumi starp salām ar Azores airlines – tāda ir lidojumu bilance mūsu skaistajam ceļojumam. Kopējās lidojumu izmaksas vienam – 276 eur. 8 dažādas naktsmītnes. Ceļojums notika no 2017. gada 8.oktobra līdz 22. oktobrim. Lidmašīnu biļetes pirku jūlijā, kad Ryanair dažas dienas piedāvāja  20% atlaidi uz dažiem reisiem.

Jāpastāsta, ka mūsu ceļojumu nedaudz ietekmēja Ryanair masveida reisu atcelšana. 18. septembrī saņēmām ziņu, ka divi no mūsu reisiem ir atcelti. Tā kā Ryanair bija divi reisi no Londonas uz Porto ar desmit minūšu starpību, tad pārlikām reisu uz nākamo, 10 minūtes vēlāk. Otrs atceltais reiss bija atpakaļceļā no Lisabonas uz Londonu. Līdz ar to rīta reisu svētdienā nācās apmainīt pret iepriekšējo – sestdienas vakarā, lai paspētu uz mūsu pēdējo lidojumu no Londonas uz Rīgu. Tāpēc nācās nakšņot dārgākajā ceļojuma naktsmītnē pie Londonas Stansted lidostas.

Vienu dienu saplānojām pavadīt Porto, vienu Lisabonā, jo līdz šim Portugālē nebijām bijuši.

Internetā ieguvām informāciju, ka Azores airlines piedāvā bezmaksas lidojumus uz kādu citu no Azoru salām 24 stundu laikā, ja ielidojat no kontinentālās Portugāles kādā no salām. Tāpat arī, ja lidojat prom no Azoru salām, tad no citas salas uz to, no kuras izlidojat, varat pieprasīt bezmaksas biļeti. Laiks starp abiem lidojumiem nevar pārsniegt 24h. Šeit https://encaminhamentos.sata.pt/en var iegūt plašāku informāciju un aizpildīt online pieteikuma formu. Mēs aizpildījām formu, kurā bija jānorāda ielidojošā, izlidojošā reisa informācija, rezervācijas numurs, pases dati. Nākamajā dienā saņēmu e-pastā apstiprinājumu lidojumu rezervācijai. Jāpiebilst, ka iečekojoties, prasa uzrādīt iepriekšējā lidojuma biļetes. Tātad, es ieguvu bezmaksas biļeti no Ponta Delgadas Sao Miguel salā uz Flores salu. Tā kā bijām nolēmuši apskatīt arī lielāko Sao Miguel salu, tad, lai varētu izmantot bezmaksas lidojumu, nopirku “viltus” Ryanair biļetes no Ponta Delgadas uz Lisabonu man vajadzīgajā datumā uz lidojumu, kuru neizmantojām. Tā darījām tāpēc, ka Rynair biļete maksāja 22 eur, bet lidojums starp salām – 62 eur. Līdz ar to ietuapījām 80 eur par diviem. Otras bezmaksas biļetes mums bija no Faial salas uz Ponta Delgada (Sao Miguel). Vēl, nu jau par pilnu samaksu iegādājāmies biļetes no Flores uz Faial salu. Šīs sanāca dārgākās biļetes – 62 eur vienam.

Nedaudz vārdos par Porto. Šī pilsēta iepatikās. Kaut arī bija oktobris, laiks bija patīkami silts un saulains. Lidostā iegādajāmies 24 stundu sabiedriskā transporta biļeti biļešu automātā. Gandrīz nokļūdījāmies, domādami, ka pērkam divas 24 stundu biļetes, bet patiesībā 2 – nozīmēja 2 dienu biļetes. Par laimi, kāds no lidostas darbiniekiem mums palīdzēja nopirkt. Izrādījās, ka lai nopirktu 2 biļetes, bija jāpērk 2 reizes. 2 reizes jāsamaksā ar karti. Ar metro no lidostas aizbraucām uz viesnīcu Moov Hotel Porto Norte. Viesnīca ir dizaina viesnīca ar interesantiem interjera elementiem. Pēc tam ar metro devāmies tālāk uz pilsētas centru. Porto metro tikai pilsētas centrā iebrauc pazemē, bet ārpus tā, līdzīgi kā vilciens vai tramvajs, kursē pa ārpusi. Porto metro biļete ir jāvalidē pirms iekāpšanas un pie katras pārsēšanās uz jaunu līniju. Nevienu biļešu kontroli ceļojuma laikā neredzējām. Daudz par Porto nerakstīšu. Patika tas, ka nebija daudz tūristu. Apmeklējām portvīna darītavas. Nodegustējām dažus no vīna darītavu portvīniem.

Azoru lielākās salas Sao Miguel Ponta Delgadas lidostā ielidojām sešos vakarā. Internetā biju atradusi informāciju, ka uz pilsētu var nokļūt ar mikroautobusu par 5 eur turp atpakaļ, taču nekur neredzējām tos, tāpēc paņēmām taksi, kas mūs par 10 eur aizvizināja uz pilsētu. Ponta Delgada mūs sagaidīja ar patīkamu vasaras siltumu. Varēja justies kā siltā Latvijas vakarā. Šajā pilsētā mums bija tikai paredzēts pārgulēt, lai no rīta deviņos lidotu tālāk uz Flores salu. Naktsmītni Casa da matriz rezervējām caur Booking. Viesu nams atradās pašā pilsētas centrā. Pirmajā vakarā pastaigājām pa pilsētu un paēdām kafejnīcā. Te pirmo reizi sajutām, ka porcijas Portugālē ir ļoti lielas un tādas tās bija visur ceļojuma laikā.
Otrā rītā ar taksi devāmies uz lidostu, kur ļoti ātri iečekojāmies uz Azores airlines lidojumu. Internetā man to neļāva izdarīt (varbūt tāpēc, ka bija bezmaksas biļete). Izmantojām iespēju, ka Azores airlines lidojumos ir iekļauta 23 kg nododamā bagāža, un nodevām lielāko somu. Lidmašīna bija neliela propelleru lidmašīna, šķiet, ka ar 83 vietām.
Interesanti, ka pa ceļam uz Flores salu nolaidāmies Faial salā. Nesapratām, kas mums jādara, vai jāizkāpj vai jāpaliek lidmašīnā. Tomēr visiem nācās izkāpt, minūtes 15 pagaidījām tranzīta zonā, kamēr no lidmašīnas izkrāva bagāžu uz Faial atlidojošiem un iekrāva nākamo ceļotāju bagāžu. Tad atkal sasēdāmies un turpinājām ceļu. Jāpiebilst, ka vietas šajos reisos nav norādītas, var izvēlēties savu sēdvietu.
Veiksmīgi piezemējāmies Flores salas Santa Cruz lidostā. Lidosta ir maziņa un skrejceļš atrodas pašā pilsētā. Šeit bijām internetā rezervējuši smārtiņu Autatlantis auto nomā. Tā kā, īrējot mašīnu lidostā, papildus tiek ieksēti 20 eur lidostas nodeva, tad izvēlējāmies īrēt mašīnu ostā (tā atrodas 1km no lidostas). Veiksmīgi nosoļojuši līdz ostai ar Google navigācijas palīdzību, sapratām, ka ostā nekādas auto nomas nav un izpalīdzīga sieviete mums teica, ka jāzvana. Taču pēc tam viņa pamanīja auto nomas darbinieci, kas bija mums atbraukusi pakaļ un gaidīja okeāna krastā. Viņa domāja, ka ieradīsimies ar laivu. Tā nu mēs iesēdāmies auto nomas busiņā un nonācam atpakaļ lidostā, kur ir Autatlantis birojs. Sarunājām, ka auto nodosim turpat lidostā un par to mums papildus maksu neiekasēs.

Santa Cruz ciematiņā paēdām un devāmies uz pirmo apskates vietu Flores salā. Laiks bija silts – aptuveni 20 grādi, daļēji mākoņains. Tā kā salas apmeklējam nesezonā (labākais un saulainākais laiks ir vasaras mēnešos), tad vispirms devāmies uz kalnainākajām vietām, kur biežāk iespējama migla un mākoņi. Vispirms aizbraucām apakatīt ezerus vulkānu krāteros – Caldeira Negra un Caldeira Comprida (abi atrodas viens  otram blakus – viens zilā, otrs zaļā krāsā).

Caldeira Negra-Caldeira Comprida

dav

Caldeira Negra

Jāsaka, ka bijām šajā skaistajā vietā gandrīz vienīgie ceļotāji. Varbūt 1 vai 2 mašīnas vēl sastapām.Turpat pie ezeriem sākās tūristu taka. Azoru salās ir izveidotas daudz šādu kājāmgājēju vai kāpēju takas, kas ved pa skaistām dabas vietām. Takas ir marķētas. Informāciju par takām var smelties http://trails.visitazores.com/en. Parasti taku sākumā ir plakāts ar takas leģendu (attālumu, karti un citu informāciju). Takas var būt gan lineāras (sākas vienā punktā un beidzas citur) gan apļveida. Šī taka bija 7km gara, bet lineāra. Tāpēc nolēmām paiet pa to kādus dažus kilometrus un tad nākt atpakaļ uz mašīnu. Iešana bija viegla, vietām ar kāpumu. Sasniedzām trešo vulkāna krāteri, kas gan ir izžuvis – Caldeira Seca un tad nonācām pie Caldeira Branca. Saulīte spīdēja un skati iespaidīgi. Visapkārt ir ļoti daudz dažādu krāsu zaļā toņi un tālumā redzams zils okeāns. Līdz Caldeira Branka bijām nogājuši aptuveni 2 km un tad griezāmies atpakaļ. Izmantoju mobilā telefona aplikāciju Sport tracker, lai mērītu noieto attālumu.

Pēc pastaigas devāmies  uz mūsu naktsmītni Lajes das Flores ciematā. Šajā ciematā arī nopirkām šo to vakariņam un brokastīm  vienā no nedaudzajiem salas pārtikas veikaliem. Internetā atradu informāciju par naktsmītni http://www.abarraka.com/. Šo naktmītni var rezervēt arī airbnb.com, taču es e-pastā sazinājos ar saimnieku un rezervēju bez airbnb komisijas maksas. Cena ir 25 eur par nakti nesezonā un 35 eur vasaras mēnešos. Saimnieks ir laipns francūzis, kas runā labā angļu valodā. Mājas pirmajā stāvā ir izveidotas 4 istabas (violetā, zaļā, zilā, oranžā). Ir 2 vannasistabas, virtuve un viesistaba. Kad mēs tur uzturējāmies, arī pārējās istabās bija viesi. Ir pieejama arī veļas mašīna. Virtuvē viss nepieciešamais, lai pagatavotu sev maltītes. Viesistabā pie sienas ir pasaules karte, kur katrs viesis no jebkuras pasaules daļas, var atzīmēt savu dzīves vietu, no kurienes ieradies. Mēs bijām pirmie no Latvijas un Rīgas un ar kniepadatiņu atzīmējāmies kartē. Jāsaka, ka tālākais viesis bija no Austrālijas. Diezgan daudz arī Amerikas ceļotāju.

Ja runājam par cenām veikalos, tad tās daudz neatšķiras no  Latvijas cenām. Piens pat ir krietni lētāks – 0.49 EUR. Tas tāpēc, ka visās Azoru salās ir izplatīta govju audzēšana. Govis ir visur – kalnos, pļavās, uz ceļiem. Tās brīvi ganās un saimnieki vakaros tās aizbrauc izslaukt. Salā nedaudzajos ciematos mēs atradām trīs pārtikas veikalus, citu par citu mazāku. Ja salas iedzīvotājiem ir nepieciešams kāds apģērba gabals vai cita lieta, tad laikam jālido uz tuvāko salu.

Nākamajā rītā devāmies uz  Ribeira Grande ūdenskritumiem, kas ir 200m augsti.

Līdz ūdenskritumiem no ceļa ir jāpaiet pa taku aptuveni 30 minūtes. Arī šajā skaistajā vietā bez mums bija vēl 2 vai 3 nelielas ceļotāju kopiņas 2 līdz 4 cilvēku sastāvā.

dav

dav
Tālāk devāmies uz  Faja Grande ciematiņu salas rietumos. Fajas ir vulkānisku akmeņu līdzenumi okeāna malā. Pa ceļam piestājam vairākos Miradouro (skatu vietās). Tādas ir visās salās. Ir izviedotas automašīnu novietošanas kabatiņas, vai stāvvietiņas, kur var apstāties un apskatīties skatus. Faja Grande ciematā pie pludmales paēdam restorānā. Tas ir viens no diviem labākajiem visa ceļojuma laikā. Flores salā peldvietu ir maz. Tādā izpratnē, ko mēs uzskatām par pludmali, to nav vispār. Faja Grande ciematā ir pludmale, bet tā arī īsti nesapratām, kur tur var peldēties. Ir akmeņains krasts ar ļoti slidīgiem akmeņiem, lieli okeāna viļņi. Redzējām gan trepītes, kur droši vien varēja iekāpt okeānā.

Pēc pusdienām nolēmām noiet daļu no takas, kas ved no Faja Grande un Ponta Delgada. Taka ir gara – 13km un grūta, jo tā sākumā ved kalnā. Taka ved pa kalnu malu okeāna krastā un skati ir ļoti skaisti. Nesākām taku pašā ciematā, bet pabraucām nedaudz uz priekšu, līdz baznīcai, jo takas sākums virzās pa ceļu. Jāsaka, ka kāpšana kalnā nebija viegla un nācās ik pa laikam atvilkt elpu. Taka vijās gan pa kalna malu, brīžiem caur veciem kokiem, brīžiem caur kadiķīšiem. Uzkāpām aptuveni līdz augstākajam punktam. Bijām nogājuši nedaudz vairāk par 2 km, un tad devāmies atpakaļ uz mašīnu.

dav dav

 

Vēl pa ceļam piestājām skaistās skatu vietiņās.

Salā, kurā dzīvo aptuveni 4000 iedzīvotāju ir divi šādi futbola laukumi. Portugāle ir futbola zeme.

dav

Trešās dienas rīts, precīzi kā solīts laika ziņās, mūs sagaidīja ar lietu. Šajā dienā tad bijām plānojuši vairāk braukt ar mašīnu. Devāmies uz salas neskartāko ziemeļu daļu, kur atrodas ciematiņš Ponta Delgada. Šajā dienā izbaudījām, ko nozīmē “parasts” Flores salas lietutiņš – no gaisa brīžiem nāca balts ūdens. Vietējie gan teica, ka tas ir tāds parasts lietus. Tomēr arī šajā lietainajā dienā izdevās pa laiciņam izkāpt no mašīnas un apskatīt skaistos skatus. Šī salas daļas ir tāda kā mežonīgāka – ceļa malās sūnas dažādās krāsās, stāvas klintis okeāna krastā, viļņi kas sitas pret akmeņiem, iekrāsojoties koši zilā krāsā un varavīksne.

Pastāstīšu par vēl kādu lietu, kas sastopama visās salās. Tās ir grilvietiņas. Tās ir ar galdiņiem un soliņiem iekārtotas atpūtas vietiņas, kurās ir uzbūvēti grili, kur ir malciņa, lai katrs varētu uzcept savu maltīti. Tajās ir gan labiekārtota tualete, gan miskastes dažādu atkritumu šķirošanai. Parasti šīs grilvietiņas ir iekārtotas skaistās vietās ar skaistu skatu vai arī tās ir tā kā parks, ar apcirptiem stādījumiem. Visa ceļojuma laikā gan tikai vienā vietā redzējām atpūtniekus. Grūti pateikt, cik apmeklētas tās ir vasarā, bet apkoptas gan tās bija perfekti.

Trīs dienas Flores salā bija pagājušas. Lai apskatītu salu, tas ir pietiekoši. No rīta devāmies uz lidostu, atdevām mašīnu. Tad ar 37-vietīgu nelielu lidmašīnu lidojām uz mūsu nākamo pieturas punktu – Faial salu. Šis visa ceļojuma laikā bija īsākais un visdārgākais lidojums Biļetes cena vienai personai – 62 EUR. Nosēšanās ar mazo lidmašīnu bija visdrebelīgākā.

Ceļojuma 2. daļa

Ceļojuma 3. daļa

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


9 − = pieci