DSC02948
Ceļojumi pa Eiropu

Ceļojums uz Gruziju

2019. gada jūnijā mūsu ģimene – divi vecāki un divi pusaudži – devāmies uz Gruziju. Lidmašīnas biļetes tika pirktas aptuveni 1.5 mēnesi agrāk. Lidojām ar wizzair no Rīgas uz Kutaisi.

Lidojām ar agro reisu no Rīgas 6:05, tapēc pēc 4 stundu lidojuma jau pēc vienpadsmitiem bijām Kutaisi. Kutaisi lidosta ir ļoti maziņa. Viens valūtas maiņas punkts, divas ēstuves – viena pirms drošības kontroles, otra – pēc, viens auto nomas punkts – SIXT, 3 mobilo operatoru galdiņi, kur var iegādāties mobilās kartes. Arī mēs pie MAGHTI mobilā operatora galdiņa noformējām piekšapmaksas sim karti ar 5 GB mobilo internetu, kas izmaksāja 15 larus, jeb aptuveni 5 eur. Tiek slēgts līgums, prasīta pase un noformēšana aizņem vismaz 10 -15 minūtes.

Tālāk ar Georgianbus mikroautobusu devāmies uz Kutaisi pilsētu. Cena vienai personai – 5 lari. Biļete jāpērk lidostā pie Georgianbus galdiņa. Mēs nebijām nopirkuši biļetes, iedevām naudu vadītājam un viņš pats speciāli devās uz lidostu un atnesa mums biļetes. Mikroautobuss brauc līdz pilsētas centram, bet mēs izkāpām netālu no autoostas, kur atradās mūsu pirmā naktsmītne- hostelis Mandaria. Šo naktsmītni rezervēju tapēc, ka tā atrodas netālu (1.5 km no autoostas, no kuras nākamajā rītā devāmies uz Mestia). Nolikām hostelī somas un ar 1. autobusu aizbraucām uz pilsētas centru.

Pirmās dienas plāns bija apmeklēt Prometeja alas. Uz tām var aizbraukt ar diviem mikroautobusiem. Pirmais posms ar 30. mikroautobusu un Red Bridge uz spa pilsētu Tskaltubo un tālāk ar 42. mikroautobusu uz Prometeja alām. Tskatulbo pilsēta ir padomju laika sanatoriju pilsēta. Tagad daudzas no sanatorijām ir pussabrukušas un pamestas. Pa kādai celtnei arī ir atjaunotas. Rodas asociācijas ar mūsu Ķemeru sanatoriju.

Prometeja alās ekskursija ilgst aptuveni stundu. Alas ir izgaismotas. Pēdējo posmu var veikt pa pazemes upi ar motorlaivu, kurā sasēdina aptuveni 20 cilvēkus. Ieejas maksa alās ir 23 lari pieaugušajam un 5 lari bērnam. Ja vēlas braukt ar laivu, tas katram vēl izmaksā 17 larus. Alās cilvēki tiek ielaisti pa grupām. Grupu pavada gids, bet neliels stāstījums par salām ir tikai ekskursijas sākumā. Pēc tam katrs staigā savā ātrumā. Alu beigās gids novirza apmeklētājus uz laivu vai arī uz izeju.

Pēc alu apskates atgriezāmies Kutaisi. Jāsaka, ka šajā pilsētā neko ievērības cienīgu nemanījām. Speciāli uz to braukt nebūtu vērts.

Vakarā atgriezāmies mūsu hostelī, kur mūs sagaidīja hosteļa īpašnieks ar welcome drink – pašgatavotu čaču. Sarunās aizritēja vairāk par stundu. Īpašnieks labi runā gan angļu, gan krievu valodās. Mums bija četrvietīgs numurs ar četrām atsevišķām gultām un kopēju vannasistabu un tualeti, bet tā kā šajā hosteļa daļā bijām vienīgie klienti, tad mums nekas netraucēja. Hostelis ir tīrs, ēdamzāle ir aprīkota ar visu nepieciešamo –  traukiem, plīti, ledusskapi, mikroviļņu krāsni, tējkannu. Ja nepieciešams atrasties netālu no autoostas, tad varu ieteikt šo hosteli, jo cena ir tiešām ļoti maza.

Otrā rītā devāmies uz autoostu, no kuras ar mikroautobusu braucām uz Mestia. Mikroautobuss Kutaisi -Mestia kursē deviņos no rīta, bet labāk ieraksties kādu pusstundu vai 20 minūtes iepriekš, jo, ja ir daudz braucēju, tas var piepildīties ātrāk. Pa ceļam, pirms autoostas mūs mēģināja pārtvert vietējie taksisti, kas apgalvojot, ka ir mikriņi, solīja mūs visus aizvest uz Mestiu par 40  lariem no personas. Tā kā zināju, ka cena mikroautobusam ir 25 lari, tad devāmies tālāk. Biļetes ir jāpērk kasē. Mūsu mikriņā visas vietas līdz deviņiem aizpildījās. Bagāža tika nostiprināta uz mikriņa jumta. Brauciens ilgst aptuveni 6-7 stundas. Pa ceļam tiek pieturēts  kafejnīcā, kur var pasūtīt siltus hačapuri vai Svanetijas nacionālo hačapuri līdzīgo ēdienu kabduri – maizi ar gaļu iekšpusē. Stāvēšanas laiks ir pietiekams, lai varētu visi paspēt uzkost.

IMG_20190613_120141

Mūsu sākumpunkts Svanetijā gan nebija Mestija, bet mazs ciematiņš Mazeri. Tāpēc izkāpām Becho ciematā un devāmies 6 kilometrus ar kājām uz Mazeri. Laiks bija karsts un ceļš palēnām virzās uz augšu kalnos, tāpēc gājiens nebūt nebija viegls. Naktsmītne  mums bija rezervēta Pangani viesu namā. Tā ir tipiska lauku māja, kur pa pagalmu staigā cūciņas ar jaukiem sivēntiņiem. Augšstāvs ir paredzēts vairākām viesu istabiņām. Mūs sagaidīja jauka jauna sieviete, kas labi runāja angļu valodā. Istabiņa nebija liela, bet bija patīkama viesmīlība. Pasūtījām gan pusdienas, gan nākamajā rītā arī brokastis, kuras no vietējiem produktiem gatavoja ģimenes māte. Brokastis bija sevišķi bagātīgas – putra, cepta ola, hačapuri, jogurts, piens, medus, ievārījums. Pietika pat, ko paņemt līdz uzkodām mūsu nākamās dienas pārgājienā. No terases paveras skaisti skati uz Svanetijas kalnu sniegainajām virsotnēm.

IMG_20190614_090135

IMG_20190613_161503

 

Trešajā Gruzijas ceļojuma dienā devāmies pārgājienā uz Shdugra ūdenskritumu. Tas atrodas deviņu kilometru attālumā no Mazeri ciemata. Šī bija skaistākā diena ceļojuma laikā. Apkārt ir ļoti skati ar sniegotām virsotnēm, skaistas kalnu pļavas ar margrietiņām, kurās ganās gotiņas un zirgi. Sākumā gājiens ir pa ceļu, pēc tam pa skujkoku mežu, kurā aug smaržīgi dzelteni savvaļas rododendri. Kopumā ir jāveic kāpums 500 m uz augšu. Smagākais ir pats pēdējais posms, kur jau jākāpj pa akmeņiem uz augšu. Beigās paveras skats uz augstāko ūdenskritumu Gruzijā.

Pa ceļam ir jāšķērso upe, ko iespējams veikt pa pāri pārliktiem baļķiem un akmeņiem. Bija arī jāšķērso neliels grāvītis – 2 soļi – bet ūdens bija stindzinošs. Pie paša ūdenskrituma mūs pārsteidza spēcīgs lietus, tāpēc tur daudz neuzturējāmies. Taču mājupceļā, pēc tam kad parādījās saule, izžuva arī salijušās bikses. Apavus gan nācās žāvēt mājās.

Kopumā šo pārgājienu veicām astoņās stundās.

IMG_20190614_093536

DSC02948DSC03040

if

DSC02969

Vakarā saimniece mums sarunāja kādu vietējo, kas mūs ar mašīnu aizveda uz Mestia ciematu. Brauciens mums izmaksāja 80 larus.

Mestia mēs apmetāmies viesu namā Data. Viesmīlīgi saimnieki. Var pasēdēt uz terases un aplūkot apkārtējos skatus. Atrodas pavisam netālu no galvenās Mestias ielas. Pilsētiņa ir neliela, bet tūristu te ir daudz vairāk nekā mazajā Mazeri ciematā.

IMG_20190615_191824

Nākamajā dienā ar diviem pacēlājiem uzbraucām kalnos. Ziemā pacēlājus izmanto kalnu slēpotāji, bet arī vasarā braucēju netrūka. Tad devāmies 3 kilometru pārgājienā pa taku uz vienu no augstākajiem punktiem tuvākajā apkārtnē.

IMG_20190615_134016

Pēc tam paēdām kafejnīcā otrā pacēlāja pakājē. Šeit bija garšīgi.

Vakarpusē atteicāmies no Mestias muzeja apmeklējuma, ieraugot pie ta 5 lielos autobusos. Taču uzkāpām vienā no slavenajiem Svānu torņiem. Šajā tornī bija izvietotas vienkāršas kāpnes, pa kurām varēja tikt uz augšu.

IMG_20190615_175348

Nākamajā rītā atvadījāmies no Svanetijas un ar mikroautobusu devāmies uz Batumi. Jau pirmajā vakarā Mestia, kad grozījāmies pie galvenās autobusu pieturas, mums uzreiz nāca klāt un jautāja par vēlmēm. Tad arī rezervējām vietu braucienam uz Batumi. Rezervēšana – tas nozīmēja, ka samaksājām, vīrietis, kaut ko pierakstīja savā kladītē un mums iedeva kaut kādu lapiņu ar rezervācijas pierakstu. No rīta vajadzēja izbraukt  astoņos. Tika solīts, ka būsim Batumi pēc piecām stundām, bet reāli braucām kādas sešas un arī izbraucām kādas 45 minūtes vēlāk, jo nebija pilns mikroautobuss un gaidījām vēl kādu braucēju. Arī tagad mēs apstājāmies tajā pašā kafejnīcā.

Batumi bijām rezervējuši dzīvoklīti. Meklējot naktsmītnes, skatījos, lai nebūtu pārāk tālu no centra, jo pēdējā dienā no rīta septiņos mums bija autobuss uz Kutaisi lidostu. Vēl es pievērsu uzmanību tam, lai būtu guļvietas visiem. Bieži vien dzīvokļos, ko varēja sameklēt booking.com bija viena gulta un dīvāns, par kuru nevarēja saprast, vai tas būtu piemērots diviem pusaudžiem. Mūsu naktsmītnē bija divas guļamistabas un dīvāns vienam no puišiem.

Par Batumi. Būvējas daudz jaunu debesskrāpju. Vakarā un naktī šīs celtnes tiek skaisti izgaismotas. Staro Rīga pasākuma laikā noteikti ir mazāk gaismu nekā Batumi naktī.

if

DSC03787

Pludmale akmeņaina. Akmeņi karsti un bez čībām tur nav ko darīt. Arī peldēties gājām ar čībām. Ūdens silts un nav īpaši sāļš.

IMG_20190618_123352

Promenāde stiepjas 7 km garumā.

 

Aizbraucām uz Batumi botānisko dārzu. Domāju, ka to ir vērts apmeklēt. Ļoti daudz pievienotu nosaukumu pie kokiem un citiem augiem. Uz botānisko dārzu var aizbraukt ar mikroautobusiem. Dārza tālākajā galā ir izeja uz jūru, kur nopeldējāmies. Šeit nebija tika daudz cilvēku, cik Batumi centrā.

DSC03689

Apmeklējām arī Batumi centrālo tirgu. Šī vieta un apkārtne krietni atšķiras no Batumi centra. Te ir daudz nabadzīgāks. Tirgū iepirkām ķiršus, persikus, lazdu riekstus, valriekstus, garšvielas. Cenas aptuveni trīs reizes zemākas nekā Rīgā.

Pēdājā ceļojuma dienā no rīta septiņos braucām uz Kutaisi lidostu, lai dotos mājup. Biļetes pirku internetā https://georgianbus.com/. Šī kompānija ir pieskaņojusi reisus lidojumiem. Brauciens ilgst 2 stundas. Jāņem vērā, ka Kutaisi lidostā nevar izmantot Wizzair mobilo aplikāciju ar biļeti. Tāpēc vajag iečekoties web lapā un saglabāt PDF failu. Mēs biļetes izdrukājām Batumi interneta kafejnīcā. Šajā lidostā visiem bija jāreģistrējas un jāiegūst biļete, arī tiem, kas lidoja tikai ar rokas bagāžu. Vienkārša pdf biļete nederēja, lai dotos uz drošības kontroli un lidmašīnu.

Gruzija ir viesmīlīga un pašlaik vēl lēta valsts. Naudu izdevīgāk mainīt maiņas punktos. Lidostā kurss ir visneizdevīgākais. Visās apmeklētajās pilsētās maiņas punkti ir ik pa 10 metriem. Maksājot ar Revolut karti, kurss bija neizdevīgāks nekā maiņas punktos. Pārtikas lielveikalus, mūsu izpratnē, neredzējām. Bija pavisam mazi veikaliņi vai arī nedaudz lielāki- mūsu mazo Maxima izmērā. Alkohols un cigaretes 2-3 reizes lētakas nekā Latvijā.

Ēstuvēs daudz ir atkarīgs no pavāra. Bija vietas, kur gatavoja labāk un tādas, kur ne visai. Ēdiens bieži vien bija pasāļš. Vidēji par pusdienām uz četriem maksājām 15 EUR. Interneta ātrums naktmītnēs bija labs, izņemot Mestia ciemata naktmītni, kur tas reizēm pazuda. Bet tad izmantojām mobilā telefona kartes internetu, kas bija labs. Nav nepieciešams īrēt mašīnu, jo ērti var pārvietoties ar sabiedrisko transportu.

Mūsu izdevumi nedēļas ceļojumam 4 cilvēkiem:

Lidojums – 500 EUR

Naktsmītnes – 140 EUR

Transports – 125 EUR

Ieejas biļetes – 66 EUR

Kafejnīcas, brokastis viesu namos  un cita pārtika – 260 EUR

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


septiņi − = 0